week 45 | 02.11.09 | 11:19 | Gezondheid |Ontwikkeling |WendyR | Door WendyR

Het taboe

De afgelopen weken ben ik voorzichtig eens rond wezen kijken voor een prothese. Omdat ik dit graag op een andere manier met jullie wilde delen had ik het plan gevat om het aanpassen van een prothese op film vast te leggen.

“Filmen? Nou mevrouw, dit is echt een privé moment hoor, ik denk niet dat het geschikt is om dat te filmen. U mag wel iemand meenemen, maar zeker niet meer.”

Waarom?! Het is toch zeker mijn rubberen tiet die we gaan aanmeten! Waarom is het dat veel mensen niet weten hoe een prothese eruit ziet, voelt, zit? Waarom kunnen we hier nog steeds niet open over zijn?

Er wordt gezegd dat (borst)kanker geen taboe mee is. Als dat zo is, waarom weten dan nog steeds maar heel weinig mensen wat chemo is en hoe het toegediend wordt? Waarom hebben mensen het nog steeds over K. in plaats van over kanker? Waarom ‘hoor’ je niet te spreken over sommige bijwerkingen? En waarom willen mensen altijd horen dat het goed gaat?

‘Zij is zo sterk, zo positief en ze ziet er altijd zo goed uit?’

Als kanker dan geen taboe meer is, waarom kunnen kanker patiënten niet gewoon afgemat en chagrijnig zijn, zeggen dat het dikke prut is. Dat is geen ‘sterke’ positieve houding en dat kan natuurlijk nooit goed zijn.

Waarom moeten we onze littekens verbergen? Laten zien is te shockerend, ‘dat doe je gewoon niet’. Zelfs Pink Ribbon niet, want het gaat om ‘bewustwording’ en niet om de confrontatie met de gevolgen van de ziekte. In het hele magazine is iedereen mooi opgemaakt, mooie kleren, prothese en uitsluitend ‘inspirerende’ verhalen.

Begrijp me niet verkeerd. Ik vind Pink Ribbon een super initiatief, maar ik denk ook dat het bijdraagt aan het ‘taboe’. Het zet een soort standaard, hoe je een ‘goede’ borstkanker patiënt bent.

Het taboe is misschien veranderd, maar het is zeker niet verdwenen.

© foto: Tessa Maessendot