Moet ik geld van mijn schoonouders weigeren?
Jolanda: “Toen mijn man en ik elkaar leerden kennen, had hij al een jaar geen contact meer met zijn ouders. Wat ik heel erg vond. Uiteindelijk kreeg ik hem zover dat hij de eerste stap zette en naar ze toe ging.
Ze hebben niks uitgepraat, de irritaties van vroeger onder het tafelkleed geveegd, maar het contact was weer hersteld.
Vorig jaar deze tijd kwamen mijn schoonouders bij ons op visite. Tegen mijn dochter van drie zei ik: ‘Je mag twee koekjes pakken, dan is het klaar.’ Maar mijn schoonmoeder gaf mijn dochter daarna nóg een koekje. Tot vijf keer toe zeiden we dat ze dat niet moest doen. Uiteindelijk zei ik: ‘Mooi, als de grote kinderen niet met koekjes kunnen omgaan, berg ik ze maar op.’ En dat was tegen het zere been. Die middag zijn mijn schoonouders weggegaan en hebben we nooit meer wat van ze gehoord.
We hebben ze een paar keer gebeld, ze uitgenodigd met kerst, maar steeds kregen we nul op het rekest. Elke keer als we met ze in gesprek willen, zeggen ze: ‘Het koekjesincident heeft ons zo diep geraakt!’ Terwijl we duidelijk gezegd hebben dat onze deur altijd voor hen openstaat.
Onze dochters zijn nu één en drie jaar. De oudste zegt steeds: ‘Ik zie opa en oma nooit meer.’ De jongste kent ze niet eens. Mijn schoonouders storten ieder jaar € 50 voor de verjaardagen van de meiden. Maar ik heb véél liever dat we het goedmaken. Tot die tijd hoef ik dat geld voor de meiden niet. Tegelijk denk ik: als ik dat aangeef, komt het misschien nooit meer goed. Kan ik het geld weigeren zolang de ruzie niet is bijgelegd?â€
PS Je reactie/advies kan (ingekort) in Viva komen. Alleen je voorletter komt erbij en eventueel je leeftijd. Volgende week: een nieuw dilemma waarop jij weer kunt reageren. Heb je zelf een dilemma? Mail die kort maar goed uitgelegd naar dilemma@viva.nl.
PPS Je hebt net het dilemma gelezen uit onze serie ‘Wat vind jij?’
Hier vind je uitleg over deze rubriek!



















22 reacties
Ik zou het geld niet weigeren, zij storten dit immers voor jouw kinderen en niet voor jou, ik denk dat dit alleen maar meer kwaad bloed zet.
Misschien eens gewoon langsgaan met...zelfgebakken koekjes van je dochtertjes?:-)
´Mooi, als de grote kinderen niet met koekjes kunnen omgaan, berg ik ze maar op.’ Haha.
Wat wil je met het weigeren bereiken? Lekker olie op het vuur gooien?
Wow, die opmerking over die koekjes is wel erg betuttelend hoor! Je komt wel heel erg belerend over, zeker tegenover mensen die al een stuk ouder zijn. Nu ook weer met dat geld voor jullie dochters. Ik denk dat je echt je hand in eigen boezem moet steken en je excuses moet aanbieden voor koekjesgate...
Ik zou nog een keer het gesprek met ze aangaan, om aan te geven dat jullie kinderen hun opa en oma missen. Je zult er mee om moeten gaan dat je schoonouders kennelijk dingen anders doen dan jullie: geld storten, koekjes uitdelen. Bedenk hoe je daarmee om wilt gaan. Vind je het belangrijker dat het op jouw manier gaat of wil je liever het contact goed hebben?
Eens met eerste reactie. Het geld is voor de kinderen en niet voor jou. Als je dit gaat weigeren, en het zo moeilijker gaat maken dan het is dn denk ik dat het einde zo direct helemaL zoek is. Doordt je scHoonouders niet regeageren op jullie verzoeken lijkt het erop dat ze echt geen contact willen. Wat vind je man ervan? Het zijn tenslotte zijn ouders en hij zal ongetwijfeld weten hoe de vork in de steel zit, want dat koekjesincident zal vast een druppel geweest zijn. Helemaal omdat het onder de oppervlakte nog flink broeide aangezien er nooit iets uitgesproken is. Laat je kinderena een bedankkaartje sturen en verder niet mee bemoeien. Verspilde energie.
Wat een bizar kinderachtige reactie van je schoonouders! Als zij dit al aanleiding vinden om het contact te verbreken (dus ook met hun kleinkinderen), dan zou ik geloof ik wel klaar zijn met ze. Maar goed, daar is je dochter ook niet mee geholpen. Ik zou ze bellen en zeggen dat je liever hebt dat ze dat verjaardagsgeld persoonlijk komen brengen aangezien hun kleinkinderen ze missen. En als ze dat niet eens kunnen opbrengen (om zo'n achterlijke reden), dat ze het geld voortaan mogen houden. M.a.w. eigenlijk een ultimatum. Happen ze niet, hun verlies.
Ik vind het ook bijzonder betuttelend, zo'n opmerking, maar gedane zaken nemen geen keer. Wellicht kun je toch de eerste stap zetten, als je dat wil, en uitleggen waarom je zoiets zegt en wellicht aangeven dat je het niet op de handigste manier hebt gezegd (als je dat zelf vindt natuurlijk). Wat betreft het geld, tja, misschien is het hun manier om toch nog iets te doen voor de kleinkinderen.
Eens met voorgaande reacties. Jij hebt je man gepusht om contact met zijn ouders op te nemen, de rest van het verhaal ken je. Misschien moet je je iets afwachtender opstellen. Je hebt het nergens over de mening van je man in dit verhaal. Wat vindt hij, en nog belangrijker, wat wil hij?
Wat een domme reden om het contact om te verbreken.
Ik zou het echt niet kunnen hebben als ik mijn kind zeg dat ze geen koekjes meer mag en oma gooit mijn opmerking in de wind en blijft koekjes voeren. Eén keer prima, maar blijven voeren? Daaaag. Dan vind ik dat oma wel is wat respect voor jouw opvoeding mag hebben.
Zoals anderen al zeiden, het geld is voor je dochters. Laat het ze storten. Je kunt inderdaad wel bellen en vragen of ze het de volgende keer weer gewoon komen brengen.
Mijn hemel. Wat een vreemde schoonouders dat ze om één stomme opmerking het contact verbreken.
Maar aan de andere kant snap ik wel waarom je schoonouders boos zijn over zo'n denigrerende opmerking. Want hij is wel heel betuttelend naar je schoonouders toe. Want kom op he. Opa en oma zijn er een keer, willen je kind verwennen, hoe erg is het dat dit kind een keer 8 koekjes eet? I
Over koekjesgate: jij bent de ouder, en jij bepaalt dus of je kind een koekje krijgt of niet. Als je schoonouders oppassen of je kinderen logeren daar, hebben zij het voor het zeggen, maar niet als jij er bij bent en zij op bezoek zijn, klaar. En betuttelend? Misschien, maar als je zoiets vijf keer normaal aangeeft, zou ik er ook een keer klaar mee zijn. Om zo'n reden contact verbreken is wel erg drastisch en doet vermoeden dat al het andere oud zeer nog steeds heel vlak onder de oppervlakte ligt.
Met dat geld, dat is bestemd voor je kinderen, dus ik zou dat niet terugstorten ofzo. Zet het weg op een spaarrekening, en laat je schoonouders weten (misschien een lief kaartje sturen?) dat je het jammer vindt dat dit zo gelopen is en dat je ze van harte uitnodigt om zelf langs te komen, omdat je kinderen hen missen. Willen ze dat niet, oke, dan laat je hen weten dat je het geld op een spaarrekening zult zetten namens hen, en dat je kinderen zal geven later als zijnde van opa en oma.
Ik vind dit heel erg duidelijk. De fout ligt duidelijk geheel bij je schoonouders. Ik bewonder jouw ingesteldheid van het goed te willen maken. Heel begrijpbaar. Familie is immers zo enorm belangrijk!
Het zijn de schoonouders die het contact telkens lijken te verbreken. Een ouder/grootouder die er bewust voor kiest om de kinderen niet meer te zien (vanwege een compleet non-incident als het koekjesincident dan nog)... daar is iets goed mis mee.
De huidige generaties van grootouders (vaak babyboomers) is een rotgeneratie van egoisten. Dat is mijn ervaring althans.
Er broeit toch wel wat meer dan alleen die koekjes. Owkee, zij hadden dat derde koekje niet moeten geven en jij had niet moeten beginnen over "grote kinderen".
Bied dan gewoon je fucking excuus als eerste aan en vertel op een rustige toon waarom je zo geirriteerd reageerde. Laat die 50 euro nou het allerlaatste zijn waar je je zorgen om maakt.
Ik vind je reactie ijzersterk en allesbehalve betuttelend! Je was toch allang duidelijk geweest naar ze?!
Zij zij op hun pik getrapt en in plaats dat ze bedenken dat zij inderdaad fout zaten, gaan ze de schuld bij jou neerleggen. Ze hadden ook kunnen zeggen dat je weliswaar gelijk had maar dat hoe je het bracht niet goed is gevallen. En dan zeg jij dat iets anders blijkbaar niet werkte :-)) Ze gedragen zich bijzonder kinderachtig en dat maakt je opmerking des te toepasselijker. wat een kleuters zeg! Het zoveelste voorbeeld van mensen die alleen naar een ander kunnen wijzen en niet naar zichzelf kunnen kijken.
Ik zou zeggen, laat ze lekker in hun vet gaarsmoren. Jij hebt je best gedaan. Houdt het geld gewoon op de spaarrekening van je kinderen, die kunnen dat later vast goed gebruiken. Ik zou het zo houden als ik jou was. Met die mensen wil je toch niet eens "gezellig" op de thee?
En als er nu nog iets uitgepraat of uitgelegd moet worden dan mag je man dat doen. Het zijn zijn ouders.
24.08.10 om 13:22
Wow, die opmerking over die koekjes is wel erg betuttelend hoor! Je komt wel heel erg belerend over, zeker tegenover mensen die al een stuk ouder zijn. Nu ook weer met dat geld voor jullie dochters. Ik denk dat je echt je hand in eigen boezem moet steken en je excuses moet aanbieden voor koekjesgate.../quote
Whahahaha jij bent gek!!
Kwestie van prioriteiten fout hebben, mafkees!
OT, geld aan je kinderen geven, kunnen ze later lekker een keer van op stap.
Verder compleet eens met Meli.
Wat wil je te bereiken met het geld weigeren? Het conflict nog hoger op laten lopen? Dat wil je toch helemaal niet?
Naar mijn idee stond je in je recht om je schoonouders aan te spreken maar heb je woorden gebruikt die ongelukkig gevallen zijn in een relatie die al onder spanning stond. En kennelijk is uitpraten helaas (nu) een stap te ver.
Mijn advies: zeg dat je kleinkinderen hun opa en oma missen en bied je excuses aan voor de woorden die je hebt gebruikt. En zet de volgende keer de koekjes weg zonder er iets bij te zeggen. Maar weiger zeker niet het geld!
Ik vind jouw opmerking over de koekjes helemaal niet betuttelend, maar erg raak en terecht. Het is jóuw opvoeding en een beetje rek erop mag beest (één koekje extra) omdat het oma is, maar daarna is het klaar. Maar dat geld, dat zou ik zeker aannemen. Hoewel ik het plan van Winterdip ook mooi vind. Ik zou mijn man laten bellen (als hij dat zelf wil) en nog eens vragen of ze langs komen. En anders... laten rusten!
Wat ik me nu nog bedenk, mischien snap je door het optreden van je schoonouders nu beter waarom hij geen contact meer met ze had.
Ik denk dat alle reacties hierboven gelijk hebben, kinderachtig van je schoonouders om direct weg te gaan en kontakt te weigeren: hoezo uitpraten? zeggen dat je iets vervelend vindt? erg overtrokken reactie.
Aan de andere kant; tja, ik denk dat mijn (schoon) ouders z'on opmerking ook niet zouden trekken. Is toch wel een erge steek onder water, beetje bot wel.
Mijn moeder zou het alleen op een janken zetten ( en ik dan er achteraan om te zeggen dat ik het niet zo meende en zij dan weer: je weet hoe gevoelig ik ben om er dan samen om te lachen...) en mijn schoonmoeder zou het slikken, maar een paar jaar later nog steeds weten en voelen. Moeders zijn gewoon overgevoelig denk ik ( kijk maar naar jezelf en dat ene koekje....). Als het om de kids gaat zijn de reacties gauw emotioneel.
Maar wat betreft het geld: ik zou het inderdaad wel accepteren, maar ik zou er een aparte spaarrekening voor openen en dit dan bewaren ( studie? eerste autootje?).
Als ik het zo lees denk ik wel dat de verhouding alleen goed kan komen als iedereen open en eerlijk met elkaar gaat praten over alles en hoe ze zich erbij voelen. Denk wel verstandig om dit te doen met een neutraal persoon erbij die kan bemiddelen zodat het niet uit de hand loopt.... ( relatietherapeut?). maar hoe graag wil je het?
Je schoonouders bedoelen het goed, wat die vijftig euro betreft, maar ik kan jouw gevoel wel begrijpen. Alsof die vijftig euro alles goed maakt. Wat ik zou doen, is het volgende, bel je schoonouders op en zeg tegen ze dat je het heel lief vind van die vijgtig euro, maar dat je het jammer vind dat ze jullie gezag ondermijnen. En dat je liever hebt dat ze zich aanpassen aan jullie regels wat de kinderen betreft. Het zijn jullie kinderen. En ze horen naar jullie te luisteren kijk als ze alleen bij opa en oma zijn is het een ander verhaal dan gelden de regels van opa en oma. Maar ik vind als mama nee zegttegende kinderen in het bijzijn van opa en oma dan hebben oma en opa niks te zeggen.
Ik heb ook geen contact meer met mijn ouders, dus in zover is de situatie gelijk. Ik zou dat geld niet weigeren. Ik zou gewoon uitleggen dat jullie mekaar nu niet lief vinden maar dat opa en oma ze een cadeau hebben gegeven zodat je kinderen zich wel speciaal voelen voor opa en oma. Ik ben het overigens helemaal met je eens: als jij nee zegt, moeten zij dat accepteren. Je hebt de deur openstaan, maar je schoonouders zijn erg eigenwijs. Dat geld is gewoon voor je kinderen, zodat zij niet denken dat opa en oma hen niet lief vinden.
Ik heb ook 7 jaar geen contact gehad met mijn ouders. Mijn moeder stuurde mij dat eerste jaar ook geld op mijn verjaardag, maar ik heb het teruggestuurd. Dus ja, ik begrijp je gevoel wel. Maar wat zoveel anderen hier ook zeggen: het geld is voor je kinderen, niet voor jou of je man.
Je man had al een jaar geen contact meer met zijn ouders toen je hem leerde kennen, en jij vond dat jammer. Waarom eigenlijk? Er zijn dus blijkbaar dingen voorgevallen die die breuk veroorzaakten, en daar had jij niks mee te maken. Waarom dan toch pushen? Ik begrijp dat niet zo goed.
Inmiddels heb je je schoonouders meegemaakt en heb je gezien wat voor soort mensen het zijn. Waarom dan toch weer pushen om het goed te maken? Laat ze lekker geld sturen voor je kinderen, ook daar sta jij in principe buiten. Als het nou voor jou was, dan lag het anders, vind ik. En is je man het er niet mee eens, laat hem dan contact opnemen met zijn ouders, het zijn ook zijn kinderen tenslotte.
Ik denk dat het gewoon verstandig is om je niet te mengen in wat er gaande is tussen je man en zijn ouders. Neem afstand.
Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen: Inloggen of registreren