Wat vinden ordinaire mensen ordinair?
Sinds 2009 woon ik in een volksbuurt. Een ‘Uteregs’ paradijsje waar kinderen vanouds hun ‘hemster woater geve’ en waar kanten gordijntjes decennialang het straatbeeld bepaalden.
Omdat de huizen er betaalbaar zijn en de locatie top is, komen er steeds meer jonge starters, zoals mijn vriend en ik, in de volksbuurt wonen. De integratie verloopt prima en een fijne mix van oorspronkelijke bewoners met blonde permanentjes en nieuw volk met hippe sneakers is het gevolg. Nu heb ik er natuurlijk, onroerend goedprijs-gewijs, geen bezwaar tegen dat het roze-witte marmer hier en daar plaatsmaakt voor strak design, maar ik hoop niet dat het volkse karakter van de buurt helemaal verdwijnt.
Tijgerprintcombinaties
Het leukste aan het wonen in een oud arbeiderswijkje is, buiten de groetende buren, namelijk het feit dat je je kunt blijven verwonderen. Soms zie ik tijgerprintcombinaties door de straat slenteren, die ik in mijn stoutste carnavalsdromen niet had kunnen bedenken. Gouden kettingen, tattoos van FC Utrecht, teveel kilo’s op een afgeragde brommer of hondjes met een jurkje aan: you name it, I’ve seen it. En ik geniet ervan. Ik groet de man met het matje en de vrouw met de rokershoest met eenzelfde enthousiasme als ik mijn jonge, tweeverdienende buurvrienden groet. Met als enige verschil één vraag die door mijn hoofd spookt.
Bontbomberjack
Een vraag die de cabaretier Daniël Arends jaren geleden stelde in een van zijn shows. Een vraag die me is sindsdien is bijgebleven en die zich sinds de verhuizing steeds vaker opdringt: wat vinden die mensen met hun grote gouden oorbellen en luipaardleggings ordinair?
Vraag een aantal mensen in je omgeving naar de kenmerken van het begrip ordinair, en je kunt een deel van mijn buurt uittekenen. Ik wil met die vraag geen oordeel vellen over mooi of lelijk, maar ik ben zo benieuwd hoe de mensen die wij als ordinair beschouwen, zichzelf zien. Is een geblondeerde coupe of een krullende mat hun standaard en heb ik in hun ogen een duf, saai kapsel? Vinden, zoals een vriendin van mij zich afvroeg, bontbomberjack dragende tieners mijn kleding te kak? Of vinden de meeste van mijn buurtbewoners zichzelf ook gewoon ordinair en dragen ze dat idee met trots? De sfeer in de buurt wil ik er niet om bederven. En dus vraag ik het me, ook namens Daniël, gewoon maar eens hier online af.



















29 reacties
Ik ken een aantal Utregse 'tokkies' en voor zover ik weet, bestaat 'ordinair' in hun ogen niet. Je hep mense die gewoon normáál doen en mense die het hoog in de bol hebbe. Die denke dat ze aaalles wezen. Moar het maak hun nie uit offie in paak loop of op je slippes. Ut goaat erom da je gewoon mê mekoar ken laaaache.
Ik ken wel een Tokkie in de "verbeterbuurt" die zich beklaagd over buren die een voortuintje met groen willen aanleggen, en over hun fruitbomen in de achtertuin.
Blijkbaar is zoiets nogal shocking ???
BeklaagT is met een T.
Sorry, je kunt hier niets aanpassen.
haha ik vraag me dat dus ook altijd af. Want iedereen wéét dat het prototype ordinair zo ongeveer iets is als zonnebankbruin, platinablond haar, tijgerlegging en een gouden kettinkje met je naam.
En toch zijn er nog legio vrouwen die er zo bijlopen......
Vinden zij het dan oprecht nog mooi?? Of vinden zij zichzelf ook gewoon ordinair?? ik snap het nooit
Maar iedereen weet ook dat een rode broek met bretels kak is toch? En dat wordt ook gedragen. Ik denk dus dat net als de 'kakkers' het eerder een geuzennaam vinden dan een belediging dat ook voor de 'ordinairen' geldt.
Vraag ik mij ook vaak af. Denk bij mezelf wel eens: 'Je zÃet toch van jezelf dat je er ordinair bij loopt?' maar dat zal voor henzelf wel anders liggen. Ik denk inderdaad dat ze andere standaarden hebben en iets 'bekakt' vinden wat wij 'standaard' vinden. Net zoals misschien een 'bekakt' persoon een ander 'bekakt' persoon niet bekakt vindt, maar normaal, en een normaal persoon ordinair.
Wat ik ook altijd interessant vind is dat je in het buitenland geen voelsprieten hebt voor wat daar geldt als ordinair. Wij vinden een cockney accent bijvoorbeeld gezellig klinken en associëren het niet met ordinair, maar veel Engelsen zullen daar waarschijnijk anders over denken.
Zelfs die "deelnemers" van Oh Oh Cherso kunnen klagen over anderen die ordinair zijn.... wat denken zij zelf als ze in de spiegel kijken!
Die barbie heeft wat mij betreft een ordi kledingstijl maar is wel een schat van 'n meid. Tijgetje is verselijk ordi plus nog es gruwelijk aso met haar gedrag. Maar ik denk dat het haar geen bal uitmaakt wat anderen doen, dus ook niemand anders ordi zal vinden.
Ik denk dat er ook een "type" vrouw (hoe hokjesgeest-achtig dit ook klinkt) is die juist andere benamingen geeft aan ordinair. Als voorbeeld zijn er bepaalde soorten stiletto's/schoenen die "normale" vrouwen als ordinair betitelen maar juist door de vrouwen die ze dragen worden gezien als sexy. Blijkbaar zien zij het door een andere bril, kwestie van verschillen in smaak. Misschien wel net zoals persoon 1 een gerecht lekker vindt en persoon 2 hetzelfde gerecht smerig vindt. Zo vinden ordinaire mensen zichzelf niet ordinair, denk ik. Tevens verschuiven bepaalde gedachtes door de jaren heen, een x aantal jaren geleden was het als vrouw "not done" en ordinair om bier te drinken. En nu is het juist hip om bier te drinken (al ligt het wel aan het soort bier en hoe je het drinkt natuurlijk ;-) ).
Het zullen mijn Rotterdamse roots wel zijn, maar ik kan nog steeds erg genieten van lekkere ordi spulletjes. Jas met bontkraag, check! Stilleto's met een dikke zool, check! En de slaapkamer is een waar dierenprint paradijs. Is het ordinair? Absoluut! Maar soms zijn dingen zo fout, dat ze bijna weer goed zijn.
Ik herken het type mensen ook, uit mijn ex-schoonfamilie. Geweldige mensen, die bepaalde dingen gewoon mooi vinden, al zijn ze 'ordi'. Ik hoor het nichtje van mijn ex nog tegen hem zeggen, in het plat Utregs: 'Ja maar je moet niet gaan verwachten dat Alynia gouden sieraden gaat dragen zoals ik dat doe, dat past toch helemaal niet bij haar!' (Ex wou het liefst dat ik er ook 'ordi' bij liep, maar ik hou het liever op mijn combinatie tussen kak en goth :P Hij snapte niet dat ik tijgerprint leggings e.d. niet mooi vond)
Maar inderdaad, wat Willemeen al zei: ze accepteren gewoon iedereen, hoe je er ook bij loopt. Vooral als je, zoals ik, lekker mee gaat dansen op Frans Bauer, om het pret hebben met elkaar. xD
Reuze fideel dat je je ordinaire buurtgenoten net zo aardig begroet als je tweeverdienende buren, zeg.
Ik heb zelf niet de ervaring dat orinaire mensen gewoon gelijk iedereen accepteren die anders zijn. Integendeel zelfs, want die mensen zijn dan "kak " en hebben het hoog in hun bol (ook als dat dus niet zo is). De (voor)oordelen gaan dus gewoon over en weer.
Wat betreft wat ze zelf ordinair vinden: één van de ordinairste meisjes uit Dames in de dop vond zelf moeders die met een sigaret achter de kinderwagen liepen ordinair. Dus blijkbaar zijn daar echt wel gradaties in.
Zelf vond ze haar kledingstijl sexy en dat was een stijl die gemiddeld Nederland iets anders zag ;-). Gewone kleding vond ze echt het toppunt van tuttig en saai.
Goh wat een fijn mens ben jij zeg. Je groet je ordinaire buren. Je hebt zeker ook Turken onder je kennissen? En daar doe je ook zo fijn normaal tegen?
Verder doe ik voor het gemak even de aanname dat jij de negatieve betekenis van ordinair bedoelt? Want het betekent ook 'gewoon', 'gebruikelijk' en alledaags. Daar is niks mee.
Ik denk dat jij 'onbeschaafd' bedoelt of niet? Dus ongeveer zoals ik over jouw stukje denk.
Of bedoel je 'plat' en 'vulgair', ongeveer zoals jouw nergens op gebaseerde superieure houding tegenover je buuf in tijgerbroek met bontjack.
Getver, je zal in een gezellig buurtje wonen en er komt opeens zo'n kapsoneslijer in het huis naast je........
Dit is natuurlijk geweldig politiek corrrect allemaal, maar wat denk jij dan van de combinatie tijgerlegging, hoogblond haar en veel bling bling? Dat heet in de volksmond toch gewoon ordinair?
Ach, Iris, ik vind een vaalrode broek met daarop een zachtgeel Ralph Lauren overhemd met dat polospelertje LEVENSGROOT erop ook ordinair.
Maar daar gaat het niet om. Mij gaat het om dat superieure zinnetje over beide "soorten" mensen even enthousiast begroeten. Brrrrrrrrr.
Sis, jij zegt wat ik dacht.
Wederom een blog die waardeloos is. #fail
@ MissSissy: dat vind ik zelf nouveau riche, al is dat natuurlijk ook gewoon een ander woord voor ordinair ;-).
En wat betreft dat zinnetje: dat was inderdaad heerlijk minzaam superieur, maar ik vond de post van Jansenenjansens dan weer een beetje doorslaan qua politieke correctheid.
De hele blog is minachtend en vol vooroordelen, bah. Dat superieur voelen kun je beter achterwege laten, aangezien je zelf niet "beter" kunt doen, dan je settelen in dat volksbuurtje waar je je eigenlijk te goed voor voelt...
Iris, ik denk dat iemand lekker zelf moet weten wat ie aantrekt. Of ik het nu lelijk vind of niet. Is dat tegenwoordig al doorslaan in politieke correctheid? Nou, dan sla ik maar door.
Dat hele 'kijk mij eens even fijn 'blenden' in die volksbuurt en 'zie mij eens even gewoon die ordinaire 'buuf' van mij begroeten', maar ondertussen wel haar kledingstijl tot aan de grond afkraken, brrrrrr.
De vraag aan Carolien is dan ook: Hoe zie jÃj jezelf?
Mijn beste vriendin was een echte Schilderwijkse (was want ze is helaas te vroeg overleden). Toen ik de eerste keer bij haar thuis kwam, hoorde ik haar man net iets te hard zeggen "wat een kakwijf". Toen hij mij eenmaal beter leerde kende, gaf hij toen dat ik toch wel een tof wijf was. Door haar kwam ik in contact met mensen waar ik voorheen nooit veel mee te maken had en ik moet zeggen dat ik veel waardering voor de zogenaamde ordi/ aso heb. Ze staan altijd voor elkaar klaar en steunden elkaar in alles. Dat kun je niet altijd zeggen van mensen die zogenaamd in de betere buurten wonen.
Kortom het gaat mij al lang niet meer om hoe iemand eruit ziet maar veel meer om hoe iemand van binnen is. En dan nog iets: wat is er erger een tijgerlegging met iets te roze lipgloss of een rode bandplooibroek met een poloshirt? Ik vind die plooibroek dan toch echt erger om naar te kijken. Maar misschien komt dat ook wel omdat ik niet veel heb met het zgn betere milieu want in mijn ogen gaat het daar vooral om nep-status. Dat vind ik een stuk erger.
Hoe ik mezelf zie?
Als een ontzettend arrogante buurvrouw met vooroordelen over mensen met tijgerleggings, die liever in een dure wijk tussen de polo's en rode broeken zou wonen.
O nee, wacht, zo zien sommige van jullie mij...
Ik vond het een grappige en rake beschrijving van je levendige buurtje, maar blijkbaar mag je tegenwoordig niets meer zeggen van het uiterlijk van je medemens, want dan veroordeel je diegene, terwijl je gewoon wat beschrijvingen geeft.
Die ik overigens ook zeer regelmatig in de Trash TV-topics op het forum zie en dat mag dan blijkbaar wel weer. Schiet mij maar lek.
Naar he Carolien, als iemand zomaar z'n vooroordelen spuit? Ik lees een paar regels en heb meteen mn oordeel klaar, dat is niet leuk, snap ik. Maar wacht ff, jij doet precies hetzelfde! Jouw oordeel ligt er duimendik bovenop en die is niet zo positief.
Iris, zeg dat je een outfit niet mooi vindt, dat ik een dikke reet heb in die broek, dat mn jurk so last season is. Maar hang daar geen oordeel aan over mij als persoon.
En waar doet Carolien dat dan? Ze beschrijft gewoon haar buurtbewoners.
En ik doet dat ook nergens, dus ik snap je opmerking niet zo goed.
Er is 1 ding wat ik werkelijk niet snap van het Vivaforum en dat is dat mensen van alles over elkaar en over anderen mogen zeggen en hard ook, maar dat de poppen aan het dansen zijn zodra iemand maar ook een beetje de indruk wekt zich meer dan een ander te voelen (zelfs als dat helemaal niet het geval is). Dan mag er opeens niet meer geoordeeld worden.
Iris, in haar hele stukje en mn die zin over dat ze zowel die tijgerlegging als de hippe sneaker begroet.
Ik ben niet 'het VF', het zal me jeuken wat 'men' hier vindt. Ik zeg wat ik vind en op die topics waar jij het over hebt kom ik niet.
Oeh Carolien, wat een kinderachtige en onprofessionele reactie.
Nou idd, eerst jezelf op de borst slaan omdat je ooook je ordinaire buurtbewoners begroet... en daarna beledigd gaan zitten wezeh.
Wellicht zaten je kekke sneakertjes te strak ?
Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen: Inloggen of registreren