Hoe noem je een leeftijdsgenoot?
Ik ben 28 jaar. Zo’n nietszeggende leeftijd die me doet denken aan 14 zijn: te klein voor het barhangen, te groot voor de Barbies. Lastig
Als 28-jarige realiseer ik me soms met een schok dat ik ruim tien jaar ouder ben dan de eerstejaarsstudenten die ik tref in de kroeg, maar roep ik net zo hard als mijn vrienden dat het voorlopig nog écht niet aan de orde is als een gesprek in diezelfde kroeg overgaat op baby’s. Wat natuurlijk verdacht is, als je er toch steeds weer over begint.
Op zich heb ik geen moeite met het feit dat ik in veel gevallen buiten de categorie ‘jongeren’ val en de magische 30-grens hard voel naderen. Het enige lastige aan deze leeftijd, besefte ik laatst, is de benaming van leeftijdsgenoten.
Coole chick
Kon je op je twintigste nog zonder schaamte zeggen dat je een vriendin ‘echt een leuk meisje’ vond, acht jaar later weet je niet meer hoe je hetzelfde compliment in een zin moet gieten zonder denigrerend of kinderachtig te klinken. Regelmatig struikel ik over een zin als ik thuiskom van een interview en wil zeggen dat ik onder de indruk was van een gesprek. ‘Echt een leuke meid’, klinkt namelijk alleen als je een overtuigend, cool accent hebt, maar niet als je, zoals ik, de zachte G inzet. Dan wordt zo’n ‘meid’ ineens een fanatieke breikampioen. Met ‘vrouw’ kun je ook niet altijd aankomen, vind ik. Dat klinkt alsof je zelf 13 bent en oog in oog hebt gestaan met een vriendin van je moeder. En ‘meisje’ is helemaal passé. Dat voelt alsof je samen met iemand bent gaan rolschaatsen en thuiskomt om een lolly te vragen. Soms verzand ik dan in het gebruik van ‘tof wijf’ of ‘coole chick’, waarna ik mezelf de hele dag niet meer serieus kan nemen. Nee, een mooie, passende benaming om vrouwelijke leeftijdsgenoten te beschrijven, heb ik in de Nederlandse taal al een tijdje niet meer gevonden.
Rokende snorren
Komen we direct bij het volgende punt: mannen. Zo op zichzelf is ‘mannen’ een prima woord. Het klinkt, mits in de juiste context, als een groep gespierde figuren van begin dertig die niets liever doen dan jou het hof maken. In de verkeerde context zijn het rokende snorren die dagelijks samenkomen om in de buurtkroeg te biljarten. Heb je echter een ‘man’ van je eigen leeftijd ontmoet, dan valt de lading van dit woord ineens niet meer op z’n plaats. ‘Gisteren heb ik even met die man staan praten’, klinkt alsof je in de supermarkt werd aangesproken door een vaag bekende buurman. ‘Die jongen kwam ik tegen in de kroeg’ kan dan weer wel, maar het roept absoluut niet het juiste beeld op als het een leeftijdsgenoot is met een brede schouderpartij een weelderige baardgroei. Het klinkt studentikozer. Ik betrap mezelf de laatste tijd vaak op het gebruik van het woord ‘gast’, maar sla daar in door. Ik gebruik die benaming, wat op zich in letters al geen mooie combi vormt met mijn zuidelijke afkomst, ook om te verwijzen naar professoren of ministers. En dat is lelijk. ‘Vent’ en ‘dude’ vallen in dezelfde categorie als ‘chick’ en ‘wijf’ en zijn dus ook niet bruikbaar.
Codewoord
De vraag is dus wat dán de ultieme benaming is voor een leeftijdsgenoot (m/v). Kunnen we als eind-twintigers/begin-dertigers niet gewoon een codewoord afspreken? Iets wat lekker bekt en verwijst naar onze hele generatie? Dan kunnen we dat blijven gebruiken tot we tachtig zijn en hoeven we dan ook niet meer na te denken over het gebruik van ‘mevrouw’, ‘dame’ of ‘mijnheer’. Ik ben voor. Kan ik me daarna namelijk weer druk gaan maken over dingen die echt belangrijk zijn, zo voor mijn dertigste.
(Deze vraag heb ik eerder gesteld op mijn persoonlijke blog. Aangezien ik nog geen bevredigend antwoord heb, is ie nu ook hier, in aangepaste versie, te lezen)



















25 reacties
Haha herkenbaar.
Ik weet dat dus ook nooit.
Op je achtentwintigste ben je geen meisje meer, maar om over een vriendin van 28 te zeggen dat het een vrouw is klint inderdaad een beetje raar.
Jezelf een vrouw noemen klinkt ook een beetje raar vind ik.
Nou ja, ik heb dus geen oplossing voor je ;)
Misschien 'kerel' voor leuke mannen? Of, nou ja, niet echt een goede optie, maar het klinkt wel lekker: 'Gisteren heb ik even met die leukerd staan praten'.
Voor vrouwen kan ik ook niets bedenken, heb hetzelfde 'probleem'.
Goh, op mijn 28ste was ik moeder van een peuter en zwanger van nummer 2. Voelde me echt geen meisje meer, gewoon volwassen en dus een vrouw. En mijn man en onze mannelijke vrienden waren mannen.
Ik vind dit meer passen bij een 18 of 19 jarige, geen meisje meer, maar nog geen vrouw, toch niet voor een 28-jarige.
Ik ben van het vermijden. 'Wat een mooi mens', 'zo'n leuk type'. Scheelt in elk geval de kopzorgen!
Herkenbaar. Net als u en jij zeggen. Vroeger waren de meeste mensen ouder dan ik. Inmiddels ben ik net dertiger en vind ik het soms een beetje raar om mensen die jonger of net zo oud als ik aan te spreken met u. Het voelt een beetje kweenie, ongemakkelijk ofzo?
Heel herkenbaar! Ik liep ook laatst tegen dit 'probleem' aan toen ik het over mijzelf had. Ik kon het woord 'meisje' niet uit mijn toetsenbord krijgen, maar 'vrouw' klonk ook weer zo madammerig... Maar als moeder van twee op mijn 28e kan ik mezelf toch echt niet meer meisje noemen, net als mijn vriendinnen en mede-moeders. We zijn inmiddels officieel Vrouw. Maar ik voél me vaak nog steeds dat meisje van 14-18-25...
Hoe herkenbaar!!!
En geloof me, dit 'probleem' blijft nog wel 10 jaar bestaan. Ook ik (begin 40) worstel hier mee. Mijn vriendinnen en ik zijn in de ogen van een buitenstaander misschien wel 'mevrouwen' maar als ik over een vriendin (of vriend) praat met wie ik gisterenavond een stevige borrel heb gedronken, dan zeg ik niet 'meisje/vrouw' (of 'jongen/man'). Meestal gebruik ik tegenover iemand anders dan maar de benaming 'vriendin/vriend'.
Maar als het dat nog niet is, blijft het erom heen wandelen. Er moet echt iets leuks komen voor tussenin. Zegmaar de categorie ouder dan 25 maar ook nog geen 50!
Voor een man gebruik ik nog wel eens de term 'vent' alleen om eerlijk te zijn, ik vind het een beetje ordi aandoen.
"jongedame"?
Maar een 25+-iemand met kinderen vind ik eerder een"vrouw" idd.
Herkenbaar. Ben 36 maar voel dit vrouw/meisje-probleem ook nog steeds zo. Dit zal blijven, zoals iemand hier al schreef.
Ik ken een zelfstandig wonende vrouw van 85 jaar die koffieschenkt in het bejaardenhuis. Als daar iemand doodgaat, dan zegt zij daarover: 'Och, Sjaan is afgelopen week overleden, en nog een jónge meid hoor, pas 78!"
Of ze zegt met haar zelfde 85 jaren: "Ik ga vandaag weer werken, bij al die 'ouw miensen' daar." (ze is Brabants)
Dus tja... het zal van de leeftijd van de betrokkene afhangen vermoed ik. ;-)
Heeel herkenbaar! Maar het hangt een beetje van de hele situatie af geloof ik. Iemand van 23 met een pittig, kort kapsel en 2 koters vind ik gewoon al echt een vrouw. Ik ben 26, net afgestudeerd en voel me écht geen vrouw. Dan eerder een meisje. En als ik met vriendinnen op stap ben, voel ik ons echt geen groep vrouwen.
Mannen noem ik al heel lang kerels en af en toe toch jongens. Ik val sowieso niet echt op ouder, maar ik heb nog nooit het gevoel gehad dat ik iets met een man had, alleen maar met jongens..
Alles wat 18+ is, is gewoon een man of een vrouw.
Kan er echt niks anders van maken hoor.
Lijkt wel of je kunstmatig jong probeert te blijven door het beestje niet gewoon bij de naam te noemen.
Pff, doet me denken aan toen ik een jaar of 25 was en mijn vrienden allemaal ook zo'n beetje. Als een kind of puber hun dan aansprak met U en mevrouw/meneer werden ze allemaal zo krampachtig...zeg maar 'je' hoor. Mevrouw??? Dat is mijn moeder.
Heb er zelf nooit moeite mee gehad, als een jongere mij met mevrouw aanspreekt, prima toch, want dat ben ik ook.
Gozer, knakker, gast, kerel, man, jongen... Ligt er helemaal aan hoe hij eruit ziet en zich gedraagt welke 'titel' hij krijgt van me. Vrouwen zijn vrouwen of meisjes. Ik vind meid zo'n raar woord. Maar ik noem mezelf toch nog vaak meisje en ik ben 25 met een kind. ;-)
Ik ben 32 en dus een vrouw. Mijn vriendinnen zijn ook vrouwen, mijn vrienden zijn mannen. Meisjes zijn bijv. collega's van 18 jaar. Dat zijn nog meisjes.
En ik ben er nog trots op ook. Niet meer dat onzekere pubertje. Niet meer dat onbenullige meisje. Maar gewoon een Vrouw.
Bij twijfel zeg ik meestal beide woorden achter elkaar: "Da's echt een leuke vrouw, meisje, mijn leeftijd..." Zelfde met jongen/man.
In nieuwsberichten is inderdaad iedereen boven de 18 man en vrouw. Dat vind ik nogal onzinnig, want als ik lees "De 18-jarige man.." dan denk ik echt, kom op, dat is toch nog een kind!
nou, meisje/ vrouw wordt: "mouw".
jongen/man wordt: "jan".
Ik had pas dezelfde discussie met mijn vriend...nav zo'n talentenprogramma dat ik volgde, zei ik: 'Dit vind ik nou echt een leuke man'. Vriend: 'wow, hoe oud issie dan?'. Ja, onze leeftijd dus (27/28), maar bij die programma's heb je de categorieën 'jongens', 'meisjes' en 26+. Vroeg aan hem: 'ik ben toch ook geen meisje meer?'. Want inderdaad, daar moet ik niet aan denken.
Ik verwijs zelf vaak naar 'een vriend, die is echt super ....'. Anders toch gast, of vent. En voor dames toch vaak 'meid'. Maar kan me ook wel vinden in de post van Starshine, misschien ben ik nog wat in de ontkenning over het niet meer 18-zijn...
Okay... dan ben ikke misschien een domme doos... Maar ik zie hier het probleem niet van in......... :S
Waarom moet er aan zo'n onderwerp als dit nu een hele blog geweid worden...?
Goeie blog! Ik ben 27 en noem mensen van mijn leeftijd nog steeds 'meisje' of 'jongen'. Zo van: ik heb gisteren een superleuke jongen ontmoet in de kroeg. Vind ik niet echt gek klinken, eerder een compliment voor hem. En als ik twijfel, zeg ik: wat een leuk mens was dat (maar dat is op de een of andere manier gerelateerd aan het vrouwelijk geslacht).
OWWWWWW nog zoiets.. waarom is het nu weer een compliment als je jongen of meisje word genoemd...?
Ik begrijp nu nog steeds het maatschappelijke probleem "ouder worden".
Wat is er nu mis mee dat ze je ouder schatten of dat je er een rimpeltje bij hebt of dat je nu niet meer ergens bij kan omdat je er de leeftijd niet meer voor hebt?
Waarom is het zo tof om jonger geschat te worden?
Ik word altijd tussen de 22 en 25 geschat terwijl ik 32 ben (dit doen ze al vanaf mijn 28ste, ik schijn helaas niet ouder te worden :-S).
Ik scaam mij er dus voor om dan mijn echte leeftijd te zeggen en niet omdat ik me voor die leeftijd schaam, maar als ik qua gedrag en uiterlijk word geschat op 22 t/m 25 en je moet dan zeggen datje 32 bent is dat raar. Ik schaam me nergens voor wat mezelf betreft, maar op dat moment, als ik het moet gaan zeggen, wel even.
Ik wou dat ik er er gewoon 32 was, ik heel mijn wezen!
Wat ik wilde zeggen is dat ik het maatschappelijke probleem "ouder worden NIET snap.....
deze hele blog is trouwens het verlengde van die blog over kindvrouwtjes en -mannetjes....Wat Sjits zegt, is iedereen nou echt zo bang om ouder te worden, dat bijbehorende woorden al taboe zijn?
Toen ik 10 was, vond ik mensen van 20 heul volwassen en verantwoordelijk.
Toen ik 20 was, vond ik mensen van 30 mega-oud.
En nu ben ik 30 (geweest) en zie ik hoe relatief dat allemaal is. Ik ben altijd blij met de leeftijd die ik heb. Met de jaren komen bepaalde voordelen die je eerder niet had en ik zou dan ook geen 20 meer willen zijn.
Ik ben wel eens bang om oud en krakkemikkig in een verpleegtehuis te eindigen, maar ach, dan zien we dan wel weer en waarschijnlijk ben ik ook dan tevreden over mijn leeftijd.
CarolienD, weet je wat ik nou niet snap? Je krijgt 22 reacties op je blog en jij laat je gezicht hier niet meer zien. Het is inmiddels twee dagen later, op een forum als deze, waar alles zo snel gaat is het wel leuk als je zelf af en toe ook eens komt reageren. En niet na twee dagen pas. Dan staan er al weer genoeg nieuwe blogs.
Maar dat vind ik.
Ik ben het helemaal eens met Sjits. Ik ben 30 maar wordt vaak veel jonger geschat, maakt niet uit of ik er 'volwassen' gekleed bij loop voor mijn werk. Toppunt van ergernis (en schaamte) was het tot twee keer toe om mijn identiteitsbewijs gevraagd worden bij de super toen ik een flesje wijn kocht. Ik ben 30, voel me 30 en heb daar helemaal geen problemen mee. Ik zal juist blij zijn om die paar extra lachrimpeltjes als dat maakt dat mijn uiterlijk meer overheen komt met mijn innerlijk. En wat betreft benamingen: ik ben van mening dat je niet zo moeilijk moet doen. Een vrouw is een vrouw en een man een man, je maakt het alleen maar gecompliceerder als je allerlei termen moet bedenken en hoe dat overkomt op anderen.
@Zanne. Ik kom hier wel en lees ook jullie reacties. Maar in dit geval heb ik mijn mening al gegeven en is er niet echt een discussie aan de gang, waarin ik me per se wil mengen. Ik vind het wel heel leuk om te lezen dat het herkenbaar is. Het heeft ook niks te maken met ouder worden of me jong voelen: het is gewoon een rare overgangsfase van meisje naar vrouw. Zelf word ik trouwens vaak 18 geschat, terwijl ik 28 ben. Af en toe een 'mevrouw' tussendoor, zou ik dus best kunnen waarderen. Voorlopig vind ik mouw en jan wel een goede optie. Die houd ik erin! Bedankt voor de reacties en voor meer alternatieven ben ik altijd in. :)
Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen: Inloggen of registreren