week 52 | 27.12.11 | 09:08 | Blog |Bloggers |Entertainment |Marieke | Door MariekeBrouwer

Volgend jaar voor de Nederlandse mama’s?

De dj’s van 3FM die zes dagen in het Glazen Huis vertoefden voor Serious Request, hebben ruim 8,6 miljoen euro opgehaald voor moeders in oorlogsgebieden. Een prachtig, zeer welkom en nodig recordbedrag dat door het Rode Kruis ongetwijfeld goed besteed gaat worden.

Wrang
Ik kan er echter niets aan doen dat ik de bekendmaking van de eindstand met een dubbel gevoel bekeek. Het is misschien kort door de bocht en zwart-wit gedacht, maar wij kunnen dit vele geld in Nederland ook heel goed gebruiken. Door nieuwsberichten met koppen als ‘2012 wordt zwaar jaar’ en ‘Armoede in Nederland neemt toe’ vind ik het wrang dat we wel zo’n immens bedrag kunnen ophalen voor anderen, terwijl onze buurman bij de Voedselbank in de rij staat voor zijn avondeten, bij wijze van spreken. Het hebben van een (vaste) baan is momenteel in Nederland geen vanzelfsprekendheid meer, er worden nog steeds massaal banen geschrapt en de regering bezuinigt op zo ongeveer alles. Ik kan het woord ‘crisis’ niet meer horen.

Een nuance
Ik moet mijn standpunt wel wat nuanceren. Ik kan de actie zelf heel erg waarderen. De individuele giften die uit eigen zak worden betaald, bijvoorbeeld door kinderen die hun spaarpot hebben omgekieperd of hun heitjes (van de karweitjes) hebben verzameld, vind ik erg mooi. Net als het, tegen een kleine vergoeding, aanvragen van een liedje waar een bijzonder verhaal bij hoort. Mensen die oprecht denken aan het lot van de medemens en vanuit die gedachte geld doneren, wat voor bedrag dan ook, prijs ik de hemel in. Die centjes mogen rechtstreeks naar dat goede doel.

Wat mij tegen de borst stuit, is de vercommercialisering van zo’n actie als Serious Request. De grote bedrijven die elkaar overtreffend met nog grotere cheques (tienduizenden, zo niet honderdduizenden euro’s) bij dat Glazen Huis aankloppen, daarvoor 30 seconden zendtijd krijgen en in die korte tijd minstens 10 keer hun bedrijfsnaam laten vallen, zoals opgedragen door de hoge baas. Liefdadigheid als marketingtool.

De gedachte van een leek
Dat is niet nieuw, dat weet ik. Veel mensen -waaronder de drie betreffende dj’s en alle medewerkers van 3FM- zal het ook een worst wezen welke bedrijven mee willen profiteren, als er maar genoeg geld opgehaald wordt voor degenen die dat heel hard nodig hebben. Dat is het hele doel van de actie Serious Request en dat is wederom meer dan bereikt.

Het zou alleen zo fijn zijn als die grote, Nederlandse, bedrijven ook aan de Nederlandse mensen denken die dat heel hard nodig hebben. Het zal allemaal wel met verschillende potjes geld te maken hebben en niet zo makkelijk zijn als het lijkt, maar voor een leek als ik is het maar moeilijk te verkroppen dat er miljoenen het land uit gaan, ongedwongen afgestaan, terwijl er hier ongelofelijk veel gezinnen nauwelijks de eindjes aan elkaar kunnen knopen.

Lieve 3FM, mogen zij volgend jaar jullie goede doel zijn?

Foto: Brunopressdot