Ex-perfectionist Astrid Davidzon ontwikkelde een vijfstappenplan om perfectionisme los te laten, door de onbewuste blokkades die het veroorzaken aan te pakken. Ze schreef ook het boek en de online training ‘P.R.I.M.A. is perfect’, waaruit onderstaande zelftest komt.
Tekst Angela Wals | Illustraties Merel Ana
Puntentelling
Noteer hoe vaak jij kiest voor elk antwoord en reken uit in welke categorie je valt.
Vaak = 3 punten
Soms = 2 punten
Zelden = 1 punt
- Ik stel beslissingen uit, omdat ik bang ben verkeerd te kiezen. Vaak / Soms / Zelden
- Ik heb de neiging kritiek persoonlijk op te vatten. Vaak / Soms / Zelden
- Ik ben moeilijk en veeleisend voor mezelf (en mijn omgeving). Vaak / Soms / Zelden
- Ik heb moeite om te stoppen met iets, want iets voelt zelden af. Vaak / Soms / Zelden
- Als ik wil dat iets echt goed gebeurt, doe ik het het liefste zelf. Vaak / Soms / Zelden
- Ik vind het lastig hulp te vragen. Vaak / Soms / Zelden
- Ik los alles het liefst zelf op. Vaak / Soms / Zelden
- Ik ben niet snel tevreden. Ik zie steeds ho e het nog beter had gekund. Vaak / Soms / Zelden
- Ik focus altijd zo op het resultaat, dat ik niet echt kan genieten van de weg ernaartoe. Vaak / Soms / Zelden
22-27 punten: Alarmfase
Jij stelt heel hoge eisen aan jezelf. En misschien ook wel aan je omgeving. Bovendien vind je het waarschijnlijk lastig om dingen uit handen te geven. Want jij hebt vaak al precies bedacht hoe iets het beste gedaan kan worden. Het perfecte plaatje, zogezegd. En daarvan afwijken… dat kost je waarschijnlijk behoorlijk wat moeite. Je bent erg gevoelig voor de waardering van anderen. Aan de andere kant vind je het vaak lastig om complimentjes te ontvangen. Sta je er weleens bij stil of je wel voldoende geniet? Ook tussendoor? Dus niet alleen van een perfect resultaat, maar ook van het proces? Let eens op hoeveel je van jezelf moet. En vraag je eens af wat je werkelijk wilt. Pas op dat je jezelf niet te veel onder druk zet. Ontspannen is belangrijk. Doe je dat niet, dan kun je zelfs je eigen gezondheid in gevaar brengen. Ons lichaam is namelijk zeer gevoelig voor stress en spanning. Dat kan zich vertalen in allerlei klachten, zoals hoofdpijn, vermoeidheid, of in ernstige gevallen het gevoel ‘opgebrand te zijn’ door te lang het uiterste van jezelf te vergen.
15-21 punten: Pas op
Je perfectionisme kan je regelmatig in de weg zitten, maar is zeker niet allesoverheersend. Misschien ben je alleen maar perfectionistisch op bepaalde gebieden en op andere niet of veel minder? Toch leg jij waarschijnlijk regelmatig jouw lat behoorlijk hoog. Dat kan leiden tot spanningsklachten, concentratieproblemen, een algeheel gevoel van ‘niet lekker in je vel’ zitten of het gevoel onder druk te staan. Wees alert hierop en probeer te ontdekken waar je wat meer ruimte en ontspanning voor jezelf kunt creëren. Het is belangrijk om je bewust te worden op welke gebieden je wat liever voor jezelf kunt zijn. En wat minder veeleisend. Zodat je je eigen grenzen niet overschrijdt, met alle mogelijke nare risico’s van dien.
Minder dan 15 punten: Niks aan de hand
Je lijkt geen last te hebben van (je) perfectionisme. Ofwel je bent helemaal geen perfectionist of je kunt er heel goed mee omgaan. In dat laatste geval streef je uiteraard wel naar kwaliteit, maar als iets goed genoeg is, dan is het ook klaar. In het algemeen zal er bij jou voldoende balans zijn tussen spanning en ontspanning.
Delen